Cele mai bune stații de încărcare portabile în 2026: Top 7 recomandări

O stație de încărcare portabilă nu se judecă după mărimea cutiei. Contează două cifre: câți Wh acumulează și câți W poate da deodată. Dacă le confunzi, cumperi un aparat care pornește fierbătorul și se golește în jumătate de oră. Sau iei unul care ține routerul zile întregi, dar refuză cafetiera. Multe anunțuri o numesc „generator solar", deși e același produs: un acumulator mare cu invertor, prize de 230 V și porturi USB. De aceea, ghidul pornește de la aparatele pe care vrei să le alimentezi, nu de la marcă. La final vei ști ce capacitate îți trebuie și când un generator clasic rămâne alegerea mai bună.

1
Anker Solix C2000 Gen 2

Anker Solix C2000 Gen 2

Scor 10.0/10
★2.048 Wh★2.400 WUPS / EPS
2
Anker Solix C300X

Anker Solix C300X

Scor 9.5/10
288 Wh300 W2 prize 230 V
3
EcoFlow River 3 Plus

EcoFlow River 3 Plus

Scor 9.0/10
286 Wh360 WLiFePO4Control din aplicație
4
EcoFlow River 2 Max

EcoFlow River 2 Max

Scor 8.5/10
512 Wh1.000 WControl din aplicație
5
EcoFlow River 2 Pro

EcoFlow River 2 Pro

Scor 8.0/10
768 Wh800 WControl din aplicație
6
EcoFlow Delta 2

EcoFlow Delta 2

Scor 7.5/10
1.024 Wh4 prize 230 VLiFePO4
7
Anker Solix C1000X Gen 2

Anker Solix C1000X Gen 2

Scor 7.0/10
1.056 Wh2.000 W4 prize 230 VLiFePO4UPS / EPS, Reîncărcare solară
Nu găsești ce cauți? Caută altă categorie →

Pentru cine merită o stație portabilă și când rămâi la generatorul clasic

Stația portabilă câștigă detașat acolo unde un motor termic nu are ce căuta. Locuiești la bloc, nu ai curte și nu vrei benzină în debara? Atunci alegerea e simplă. Stația nu face zgomot, nu scoate gaze și poate sta în sufragerie, lângă router sau lângă birou. În plus, o pui în portbagaj la camping fără canistre și fără pâlnii.

Merită în special pentru:

  • ●backup pentru electronice: router, laptop, NAS sau microserver, iluminat LED;
  • ●camping și rulotă, unde liniștea contează mai mult decât puterea brută;
  • ●apartamente fără loc de amplasare pentru un generator;
  • ●lucru de acasă, când o pană de o oră înseamnă o ședință pierdută.

Pe de altă parte, evit-o dacă vrei să ții toată casa în priză zile întregi. Centrala, pompa de apă, frigiderul și plita electrică golesc orice acumulator portabil într-o singură seară. Pentru acest scenariu, un generator pe benzină produce energie cât timp ai combustibil. Ghidul nostru de generatoare electrice te ajută, de asemenea, să compari toate tipurile înainte să decizi. Dacă vrei o rezervă permanentă pentru locuință, citește și analiza despre generator de curent pentru casă.

Plângerea clasică, „se descarcă în două ore", are aproape mereu aceeași cauză. Cumpărătorul a conectat un consumator de câteva sute de wați la o stație dimensionată pentru electronice. Problema nu ține de marcă, ci de calcul.

Ce nu intră în acest ghid: stațiile de încărcare pentru mașini electrice, panourile solare vândute separat și unitățile care au doar ieșiri DC.

Cât ține de fapt: tabelul Wh pentru fiecare aparat

Regula de calcul e simplă și merită ținută minte: autonomia în ore = capacitatea în Wh × 0,85 ÷ consumul aparatului în W. Factorul 0,85 acoperă, aproximativ, pierderile invertorului și rezerva pe care o păstrează electronica bateriei. Mai exact, o stație de 1.000 Wh îți dă în practică în jur de 850 Wh utili la priza de 230 V.

Tabelul folosește capacitățile din clasament și consumuri tipice. Toate cifrele sunt aproximative și rotunjite.

Aparat (consum aproximativ)288 Wh512 Wh1.024 Wh2.048 Wh
Telefon (15 Wh per încărcare)16 încărcări29 încărcări58 încărcări116 încărcări
Laptop (60 W)4 ore7 ore14 ore29 ore
Router și ONT (15 W)16 ore29 ore58 ore116 ore
NAS sau microserver (30 W)8 ore14 ore29 ore58 ore
Televizor LED (80 W)3 ore5 ore11 ore22 ore
Frigider mic, compresor pornit (100 W)2 ore4 ore9 ore17 ore
Fierbător (2.000 W)nu porneștenu porneștedepinde de ieșirea AC50 de minute

Citește tabelul pe rândul aparatului care te interesează cel mai mult. De exemplu, o stație de 512 Wh încărcată cu 200 W, adică un laptop de gaming plus un monitor, se golește în aproximativ două ore. Exact de aici vine reputația de „baterie care nu ține". În schimb, aceeași stație ține routerul și un bec LED aproape o zi întreagă.

Frigiderul, cazul care derutează cel mai des

Valoarea de 100 W din tabel e un scenariu prudent, pentru că, de fapt, compresorul pornește și se oprește ciclic. Ca să afli consumul real, ia eticheta energetică: kWh pe an împărțit la 365 îți dă kWh pe zi. Un frigider de 200 kWh pe an consumă, așadar, aproximativ 550 Wh pe zi. Totuși, la pornire compresorul cere pentru o clipă de câteva ori puterea nominală. Prin urmare, ieșirea AC trebuie să aibă rezervă, nu doar capacitatea.

Criteriile care decid alegerea: Wh, W, chimia bateriei și UPS

Wh și W: rezervorul și robinetul

Wh (watt-oră) arată cât de mare e rezervorul. W (watt) arată cât de larg e robinetul, adică ce putere poate alimenta stația în același timp. Ai nevoie de ambele cifre corecte, nu doar de una. De exemplu, Anker Solix C300X are 288 Wh și 300 W pe ieșirea AC, cu două prize de 230 V. Ține un laptop o după-amiază întreagă, dar nu pornește un uscător de păr. La celălalt capăt, Anker Solix C2000 Gen 2 combină 2.048 Wh cu 2.400 W, suficient pentru un fierbător sau un aparat de cafea.

Unele fișe tehnice menționează și o putere de vârf, mai mare decât cea continuă. Vârful ajută doar la pornirea motoarelor, cum ar fi compresorul frigiderului, pentru o fracțiune de secundă. De aceea, dimensionează mereu după puterea continuă și tratează vârful ca rezervă.

LiFePO4 sau Li-ion: durata de viață bate greutatea

Celulele LiFePO4 (litiu-fier-fosfat) suportă de regulă mii de cicluri complete și rămân stabile termic. Celulele Li-ion clasice sunt mai ușoare la aceeași capacitate, însă îmbătrânesc mai repede, de obicei după câteva sute până la aproximativ o mie de cicluri. Dacă folosești stația des, la camping sau ca rezervă permanentă, alege LiFePO4 fără ezitare. Din clasament, EcoFlow River 3 Plus, EcoFlow Delta 2 și Anker Solix C1000X Gen 2 au chimia LiFePO4 trecută explicit în specificații. Pentru celelalte modele, verifică fișa tehnică înainte să decizi.

UPS/EPS: stația care preia pana fără să clipească

Funcția UPS/EPS permite stației să stea conectată la priză și să preia automat consumatorii când pică rețeaua. Comutarea durează de regulă de ordinul milisecundelor, suficient pentru router, PC sau un microserver. Totuși, dacă alimentezi un server sensibil, verifică timpul exact de comutare în fișa tehnică. În clasament, Anker Solix C2000 Gen 2 și Anker Solix C1000X Gen 2 au funcția UPS/EPS listată. Pentru un NAS sau un birou de acasă, acesta e criteriul care contează cel mai mult după capacitate.

Porturile: USB-C PD economisește energie

Un laptop alimentat prin USB-C PD consumă mai puțin din stație decât același laptop pus cu încărcătorul lui în priza de 230 V. Motivul e simplu: eviți conversia prin invertor, care pierde o parte din energie. Așadar, numără porturile USB-C înainte de prize și folosește priza AC doar pentru aparatele care chiar o cer.

Anker sau EcoFlow: cum se împart seriile din clasament

SerieCapacitatePunct forteAlege-o dacă
Anker Solix C300X288 Whcompactă, 2 prize 230 Vvrei laptop și telefon pe drum
EcoFlow River 3 Plus286 WhLiFePO4, control din aplicațievrei o stație mică pentru ani buni
EcoFlow River 2 Max și River 2 Pro512 și 768 Wh1.000 W, respectiv 800 W pe ACfaci weekenduri lungi în natură
EcoFlow Delta 2 și Anker Solix C1000X Gen 21.024 și 1.056 Wh4 prize 230 V, LiFePO4vrei backup serios în apartament
Anker Solix C2000 Gen 22.048 Wh2.400 W, UPS/EPSai pene lungi și aparate de bucătărie

Diferența dintre cele două mărci ține mai ales de filozofie. EcoFlow pune accent pe aplicație și pe o gamă densă de capacități intermediare. Anker acoperă ambele capete: o stație compactă pentru drum și modele mari cu UPS/EPS pentru casă.

Anker Solix C2000 Gen 2 ocupă primul loc pentru capacitatea mare și puterea AC, nu pentru un istoric lung de utilizare. Are încă foarte puține recenzii, așa că verdictul nostru se sprijină pe specificații, nu pe experiența cumpărătorilor. În schimb, Anker Solix C300X și EcoFlow River 3 Plus au deja un feedback predominant pozitiv. Ele rămân alegerile mai sigure pentru cine vrea o stație dovedită în uz.

Bluetti și Jackery apar des în testele internaționale din 2026, iar Fossibot completează lista mărcilor pe care le întâlnești frecvent în această categorie. Totuși, listările lor au în acest moment prea puține recenzii pe raft ca să le putem clasa corect. Le menționăm doar ca mărci de urmărit, nu ca recomandări.

Reîncărcarea solară: ce înseamnă realist un „generator solar"

Indiferent că anunțul spune „power station", „stație de încărcare portabilă" sau „generator solar portabil", vorbim de același aparat. „Generatorul solar" nu produce nimic singur. E o stație cu acumulator care acceptă, pe lângă priză, un panou fotovoltaic conectat la intrarea dedicată. Prin urmare, rezultatul depinde aproape integral de panou și de soare.

Calculul realist arată așa: un panou de 200 W produce rar 200 W. Într-o zi senină de vară, în România, poți conta pe aproximativ 600–800 Wh de la un asemenea panou. Iarna, cifra scade de câteva ori. Deci o stație de 2.048 Wh are nevoie de mai multe zile cu un singur panou, în timp ce una de 288 Wh se umple ușor într-o zi bună.

Înainte să cumperi panoul, verifică două valori din fișa stației: tensiunea acceptată pe intrarea solară și puterea maximă de încărcare. Anker Solix C1000X Gen 2 are reîncărcarea solară trecută explicit printre funcții. Pentru celelalte modele, confirmă intrarea solară în specificații. În plus, reîncărcarea din priza de 12 V a mașinii funcționează, dar merge lent și ajută doar ca rezervă pe drum.

Segmente de preț: ce ajunge pentru majoritatea

Categoria de bază, între 1.300 și 1.600 de lei, înseamnă stații de aproape 300 Wh. Anker Solix C300X și EcoFlow River 3 Plus stau aici. Sunt alegerea corectă pentru laptop, telefoane, router și iluminat, nu pentru frigider. Dacă vrei doar să treci liniștit printr-o pană de câteva ore, nu ai nevoie de mai mult.

Gama medie, între 2.000 și 3.400 de lei, acoperă capacități între 512 și 1.056 Wh. Aici găsești EcoFlow River 2 Max, EcoFlow River 2 Pro și Anker Solix C1000X Gen 2. Verdictul nostru: pentru majoritatea apartamentelor, o stație de aproximativ 1 kWh cu UPS/EPS din acest segment oferă cel mai bun raport între capacitate și cost. Ține routerul și laptopul o zi de lucru, iar frigiderul câteva ore bune.

Segmentul premium, între 4.100 și 5.900 de lei, include EcoFlow Delta 2 și Anker Solix C2000 Gen 2. Merită doar dacă ai pene lungi, folosești mai multe aparate deodată sau vrei să pornești aparate de bucătărie de 2.000 W. Atenție însă: Delta 2 stă în aceeași clasă de capacitate cu C1000X Gen 2, deci compară atent fișele înainte să plătești diferența. Altfel, plătești pentru capacitate pe care nu o folosești.

Greșeli frecvente care golesc stația înainte de vreme

  • ●Dimensionarea după W în loc de Wh. O putere AC mare nu înseamnă autonomie mare; uită-te întâi la capacitate.
  • ●Laptopul pus prin încărcătorul de 230 V. Pierzi energie în invertor, așa că folosește direct portul USB-C PD.
  • ●Aparate cu rezistență pe o stație mică. Fierbătorul, uscătorul de păr și caloriferul electric golesc orice acumulator portabil în câteva zeci de minute.
  • ●Stația lăsată complet descărcată luni întregi. Acumulatorul îmbătrânește mai repede, deci reîncarc-o periodic, chiar dacă nu o folosești.
  • ●Panou solar ales fără să verifici intrarea stației. O tensiune nepotrivită înseamnă încărcare lentă sau deloc.

Întrebări frecvente

Depinde de consumul real, nu de puterea de pe etichetă. În scenariul cel mai prudent, cu compresorul pornit continuu la aproximativ 100 W, o stație de 1 kWh ține în jur de nouă ore. În realitate, compresorul pornește și se oprește ciclic, iar un frigider obișnuit consumă aproximativ 400–600 Wh pe zi. Prin urmare, aceeași stație îl poate ține în jur de o zi și jumătate, iar una de 2 kWh aproximativ trei zile. Stațiile de aproape 300 Wh rezistă de la câteva ore până la o jumătate de zi. Toate cifrele sunt aproximative și variază cu temperatura din cameră.

Da, iar acesta e unul dintre cele mai utile scenarii pentru iarnă. O centrală pe gaz consumă de regulă între 100 și 200 W, cu pompa de circulație inclusă. Așadar, o stație de aproximativ 1 kWh o ține în funcțiune câteva ore, iar una de 2 kWh o noapte întreagă, în funcție de cât de des pornește arzătorul. Atenție, însă: multe centrale sunt legate direct în instalație, fără ștecher. De aceea, conectarea la stație o face un electrician autorizat, printr-o priză dedicată sau un comutator. O stație cu UPS/EPS preia apoi automat centrala când pică rețeaua. Cifrele sunt aproximative.

Pentru aproape toți cumpărătorii, da. Celulele LiFePO4 suportă de regulă mii de cicluri complete, în timp ce Li-ion clasic îmbătrânește vizibil mult mai devreme. Diferența contează mai ales dacă folosești stația săptămânal, la camping sau ca UPS permanent pentru router și NAS. În plus, chimia LiFePO4 e mai stabilă termic, un argument serios pentru un aparat care stă în casă. Greutatea suplimentară deranjează doar dacă duci stația în rucsac pe distanțe lungi. Pentru o stație care se mută din portbagaj în sufragerie, plusul de greutate nu schimbă nimic. Verifică totuși chimia în fișa tehnică, deoarece nu toate modelele o declară.

Da, dacă modelul are funcția UPS/EPS declarată în specificații. În acest mod, stația alimentează consumatorii direct din rețea și comută pe baterie când apare pana. Totuși, nu orice stație suportă acest regim, iar modelele fără UPS/EPS pot încărca și descărca simultan, cu pierderi și uzură în plus. Pentru un router, un NAS sau un PC de birou, alege un model cu funcția listată explicit. Apoi setează, dacă aplicația permite, o limită de încărcare sub 100%. Astfel, acumulatorul îmbătrânește mai lent. Verifică și timpul de comutare dacă alimentezi echipamente sensibile la întreruperi scurte.

Pornește de la regula aproximativă: un panou de 200 W aduce vara, în România, în jur de 600–800 Wh într-o zi senină. Pentru o stație de aproape 300 Wh, un singur panou de 100–200 W ajunge cu rezervă. O stație de aproximativ 1 kWh cere două panouri de 200 W pentru o încărcare completă într-o zi bună. Pentru 2 kWh ai nevoie de trei sau patru panouri, dar numai dacă intrarea solară a stației acceptă puterea totală. Iarna, producția scade de câteva ori, deci planifică încărcarea și din priză. Panourile vândute separat nu intră în acest clasament.

Alege stația dacă pana durează câteva ore și vrei să alimentezi electronice, iluminat și, eventual, centrala. Este silențioasă, nu scoate gaze și poate sta în casă. În schimb, generatorul pe benzină câștigă la pene de mai multe zile și la consumatori mari, cum ar fi pompa de apă sau aparatele cu rezistență, pentru că îl alimentezi din canistră. Mulți proprietari de case combină cele două: stația preia instant pana, iar generatorul pornește doar dacă întreruperea se prelungește. Pentru apartament, stația rămâne practic singura opțiune sigură, fiindcă un motor termic nu are voie în spații închise.

Ghiduri similare

Concluzie

Alegerea corectă pornește de la lista aparatelor, nu de la ambalaj. Adună consumul lor în W, înmulțește cu orele de care ai nevoie și abia apoi caută capacitatea în Wh. Așadar, pentru electronice și pene scurte, o stație compactă ajunge. Pentru apartament, zona de aproximativ 1 kWh cu UPS/EPS și celule LiFePO4 oferă cel mai bun echilibru. Capacitatea mare merită doar dacă ai pene lungi sau aparate de bucătărie. Iar dacă vrei să ții toată casa zile întregi, un generator clasic rămâne răspunsul.

Clasamente actualizate săptămânal

Încă nu te-ai decis?

Fiecare clasament compară produse de pe eMAG — prețuri, recenzii și specificații analizate pentru tine.

Vezi toate categoriile