Cele mai bune cuptoare electrice în 2026: Top 10 recomandări

Un cuptor electric de masă bun nu se recunoaște după numărul de litri scris mare pe cutie. Diferența reală o fac trei lucruri: cât încape efectiv pe grătar, cât de uniform coace tava și cât de precis îți controlezi temperatura și timpul. Între 150 și 600 de lei, fișele tehnice arată aproape identic, așa că mulți cumpărători aleg după o cifră rotundă. Rezultatul? Un cuptor prea mic pentru tava lor sau prea mare pentru blat. În ghidul de mai jos îți arătăm cum alegi capacitatea, ce funcții merită plătite și unde se oprește utilitatea unui aparat de blat. De asemenea, explicăm logica din spatele clasamentului, ca să știi de ce un model urcă și altul coboară.

1
Samus CSD-45BRC2

Samus CSD-45BRC2

Scor 10.0/10
45 L2000 W★Convecție★RotisorTemporizator
2
Zilan Gusto

Zilan Gusto

Scor 9.5/10
38 L1500 WTemporizatorTermostat reglabil
3
Samus CS60BRC2

Samus CS60BRC2

Scor 9.0/10
60 L★2200 WTermostat reglabil
4
Albatros A63BPRC2

Albatros A63BPRC2

Scor 8.5/10
★63 L3200 W★Convecție★Rotisor2 plite deasupra
5
TurboTronic TT-EV45

TurboTronic TT-EV45

Scor 8.0/10
45 L2000 WTermostat reglabilGrill
6
Heinner HCE-S37WH

Heinner HCE-S37WH

Scor 7.5/10
37 L1650 W220 °CTemporizatorGrill
7
Tefal Optimo 19L OF444834

Tefal Optimo 19L OF444834

Scor 7.0/10
19 L1380 W★Convecție★240 °C120 min
8
Albatros A45B2

Albatros A45B2

Scor 6.5/10
45 L1800 WTemporizator★Geam dublu
9
Esperanza convecție 18 L

Esperanza convecție 18 L

Scor 6.0/10
18 L1400 W★Convecție
10
Esperanza EKO007 Calzone

Esperanza EKO007 Calzone

Scor 5.5/10
10 L900 W
Nu găsești ce cauți? Caută altă categorie →

Pentru cine merită un cuptor electric de masă și cine ar trebui să caute altceva

Un cuptor electric de masă e alegerea corectă în patru situații: locuiești într-o garsonieră sau o cabană fără aragaz, vrei un al doilea cuptor pentru sărbători, gătești des porții mici sau nu mai vrei să încingi un cuptor mare pentru o singură tavă de cartofi. În toate cazurile, aparatul stă liber pe blat, se mută ușor și nu cere montaj.

În schimb, dacă renovezi bucătăria și vrei un aparat integrat în mobilier, cauți alt produs. Un cuptor încorporabil are de regulă lățimea standard de aproximativ 60 cm, capacități de aproximativ 55-85 de litri și izolația unei nișe de mobilier. Pentru pizza cu blat crocant, pe piatră și la temperaturi mult peste ce oferă un aparat de blat obișnuit, alege un cuptor pizza electric dedicat.

Dacă vrei doar cartofi crocanți cu puțin ulei, o friteuză cu aer cald e mai rapidă, dar nu coace o tavă de prăjitură. La fel, un cuptor cu microunde încălzește repede, însă nu rumenește ca rezistențele.

Verdictul e simplu: cumpără un cuptor de masă pentru flexibilitate și porții mici sau medii. Evită-l dacă vrei un aparat integrat, cu izolație completă, care să rămână ani de zile cuptorul principal al unei familii numeroase.

Capacitatea se alege după tavă, nu după litri

Litrii declarați măsoară tot volumul interior, inclusiv spațiul de lângă rezistențe și colțurile în care nu ajunge nicio tavă. De aceea, două cuptoare de 45 de litri pot avea tăvi de mărimi diferite. Verifică întâi dimensiunea tăvii incluse și abia apoi compară cifrele de pe cutie.

Clasă de capacitateCe încape realistPotrivit pentruExemple din clasament
Mini (10-25 L)o tavă mică, toast, gratinato persoană, încălzit rapidEsperanza EKO007 Calzone, Tefal Optimo 19L OF444834
Mediu (35-45 L)o tavă obișnuită de prăjitură, o pizza de familiedouă-trei persoaneSamus CSD-45BRC2, Zilan Gusto
Mare (50-70 L)pui întreg, două tăvi pe niveluri diferitefamilie, sărbătoriSamus CS60BRC2, Albatros A63BPRC2

Pentru majoritatea cuplurilor și a familiilor mici, clasa de 35-45 de litri e punctul optim. Samus CSD-45BRC2 conduce clasamentul tocmai pentru că pune 45 de litri, convecție, rotisor, 8 programe și afișaj electronic într-un format care încă încape pe un blat obișnuit. Zilan Gusto merge pe aceeași idee cu 38 de litri, termostat reglabil și două tăvi incluse, dar fișa lui nu menționează convecția. Pe de altă parte, Samus CS60BRC2 urcă la 60 de litri și 2200 W, deci are loc pentru un pui întreg sau pentru două niveluri.

Mini-cuptoarele de 10-20 de litri au sens doar ca aparat de încălzit și gratinat. Dacă vrei pui pe rotisor, verifică și greutatea maximă admisă de frigăruie în manualul de utilizare.

Convecție, rotisor, termostat: ce merită plătit

Toate fișele promit cam aceleași funcții, așa că diferența o faci tu, alegând doar ce folosești. Iată ce contează, în ordinea impactului asupra rezultatului din farfurie:

  • ●Convecția: ventilatorul mișcă aerul cald în jurul tăvii, deci blatul se coace uniform și nu rămâne crud la mijloc. Se simte mai ales la cuptoarele de peste 35 de litri.
  • ●Termostatul reglabil: majoritatea modelelor de masă au termostat mecanic până în jurul a 230-250 °C. Heinner HCE-S37WH declară maximum 220 °C, iar Tefal Optimo 19L OF444834 ajunge la 240 °C.
  • ●Temporizatorul: un interval de 60-120 de minute cu oprire automată contează la coacerile lente. Tefal declară până la 120 de minute.
  • ●Rotisorul: util doar dacă faci des pui întreg. La un cuptor mic de 10-20 de litri, mai important e să ai rezistențe sus și jos comandate separat.
  • ●Afișajul digital: un confort la citire, nu o dovadă de precizie mai bună.

Puterea completează tabloul. Cuptoarele fără plite din clasament merg de la 900 W, la cel mai mic mini-cuptor, până la 2200 W la Samus CS60BRC2. Mai mulți wați înseamnă o încălzire mai rapidă a unui volum mai mare, nu neapărat un consum mai mare pentru aceeași tavă.

Verdict: dacă faci des prăjituri, convecția e funcția pe care nu merită s-o sacrifici. Samus CSD-45BRC2 și Albatros A63BPRC2 au și convecție, și rotisor. TurboTronic TT-EV45 mizează în schimb pe grill și termostat reglabil, o combinație potrivită pentru gratinat și friptură, nu pentru blaturi pretențioase.

Cuptorul cu plite deasupra: mini-bucătărie pentru garsonieră sau cabană

Un cuptor cu două plite electrice deasupra înlocuiește un aragaz acolo unde nu ai loc sau instalație pentru unul. Albatros A63BPRC2 e exemplul din clasament: 63 de litri, convecție, rotisor și două plite, totul într-un singur aparat de blat. Pentru o garsonieră, o cabană sau o bucătărie de vară, combinația acoperă și fiertul, și coptul.

Atenție însă la cifra de putere. Cei 3200 W din fișa lui reprezintă puterea totală, cu cuptorul și plitele pornite împreună, nu puterea cuptorului singur. Când merg toate simultan, consumul urcă mult peste cel al unui cuptor de masă obișnuit. Prin urmare, verifică dacă priza și circuitul din locuință suportă sarcina și nu conecta în același timp un fierbător sau alt aparat mare pe aceeași linie.

Merită doar dacă îți lipsește cu adevărat aragazul. Dacă ai spațiu pentru un aparat de podea, compară și variantele din ghidul de aragazuri, care oferă de regulă mai multe zone de gătit. Într-o locuință permanentă, cuptorul cu plite rămâne un compromis inteligent, nu o soluție definitivă.

Segmente de preț: ce ajunge pentru majoritatea

Prețul unui cuptor electric de masă nu urcă spectaculos, dar diferențele dintre segmente sunt clare. Zonele de mai jos reflectă clasamentul la momentul analizei. Prețurile se mișcă des, așa că tratează-le ca repere.

Categoria de bază (între 150 și 330 de lei). Aici stau mini-cuptoarele Esperanza EKO007 Calzone, cu 10 litri și 900 W, și modelul Esperanza cu convecție de 18 litri. Alături de ele apare Albatros A45B2, un 45 de litri cu 1800 W și geam dublu la ușă. Un cuptor electric ieftin din această zonă merită pentru încălzit, gratinat sau coacere simplă, fără pretenții mari de uniformitate.

Gama medie (între 340 și 500 de lei). Zilan Gusto și Tefal Optimo 19L OF444834 arată cele două direcții ale segmentului. Primul oferă volum, cu 38 de litri și două tăvi. Al doilea rămâne compact, dar aduce convecție, 240 °C, 6 programe și temporizator de 120 de minute. Alege Zilan pentru o familie mică, iar Tefal pentru o persoană care vrea control într-un format mic.

Premium (între 500 și 600 de lei). Aici se află Samus CSD-45BRC2, Samus CS60BRC2, Albatros A63BPRC2, TurboTronic TT-EV45 și Heinner HCE-S37WH. Diferența dintre ele ține mai ales de format: 45 de litri cu convecție și rotisor, 60 de litri cu putere mare, cuptor cu plite, 45 de litri cu grill sau 37 de litri cu temporizator și grill.

Pentru majoritatea cumpărătorilor ajunge un model de 35-45 de litri din gama medie sau din partea de jos a segmentului premium. Peste acest nivel plătești pentru volum sau pentru plite, nu pentru o coacere vizibil mai bună.

Amplasare, siguranță și greșeli frecvente

Un cuptor de masă nu are izolația unui aparat încorporat, așa că pereții exteriori și ușa se încălzesc în timpul coacerii. Siguranța ține deci de mecanisme și de amplasare: geam dublu la ușă, temporizator cu oprire automată, picioare antiderapante și spațiu de aerisire în jur.

  • ●Îl lipești de perete. Lasă câțiva centimetri liberi în spate și pe laterale, iar deasupra nu ține un dulap suspendat prea jos.
  • ●Îl așezi pe o suprafață sensibilă. Folosește un blat rezistent la căldură, nu o masă din plastic sau o față de masă.
  • ●Alegi după litri. Compară tava inclusă, nu cifra de pe cutie.
  • ●Plătești pentru rotisor fără să-l folosești. Dacă nu faci pui întreg, investește în convecție sau într-un volum potrivit.
  • ●Lași grăsimea să se adune. Curăță tava și grătarul după fiecare utilizare, altfel stropii arși lasă miros la următoarea coacere.

Accesoriile incluse diferă mult de la un model la altul. Zilan Gusto vine cu două tăvi, Heinner HCE-S37WH cu grătar și tavă de copt, iar modelele cu rotisor includ frigăruia. Verifică lista înainte să compari prețurile, pentru că o tavă în plus schimbă calculul.

Întrebări frecvente

Pentru două sau trei persoane, intervalul de 35-45 de litri e cel mai sigur pariu. În această clasă intră o tavă obișnuită de prăjitură, o pizza de familie sau o friptură pentru o masă întreagă. Totuși, nu te uita doar la litri: verifică dimensiunea tăvii incluse, pentru că volumul declarat include și spațiul de lângă rezistențe. Dacă faci des pui întreg pe rotisor sau coci două tăvi deodată de sărbători, urcă la 50-70 de litri. Sub 25 de litri rămâi practic la încălzit și gratinat.

Merită dacă faci prăjituri, cozonac sau orice blat care trebuie să crească uniform. Ventilatorul de convecție mișcă aerul cald în jurul tăvii, așa că mijlocul nu mai rămâne crud în timp ce marginile se ard. Diferența se vede mai ales la cuptoarele de peste 35 de litri, unde aerul cald stă altfel stratificat. În schimb, dacă folosești cuptorul mai ales pentru încălzit, gratinat sau cartofi, poți renunța la convecție fără regrete. Atunci contează mai mult un termostat reglabil și un temporizator cu oprire automată.

Pentru porții mici, de obicei da. Un cuptor de masă are de încălzit un volum mult mai mic decât un cuptor încorporat de 60-70 de litri, așa că ajunge mai repede la temperatură și termostatul oprește rezistențele mai des. Puterea nominală, între aproximativ 900 și 2200 W la cuptoarele fără plite din clasament, arată consumul cu rezistențele pornite continuu, nu consumul real al unei coaceri. Avantajul dispare însă când umpli cuptorul mic cu două tăvi și îl ții pornit ore întregi: atunci diferența față de un cuptor mare se reduce considerabil.

Da, modelele cu două plite deasupra permit asta, dar puterea se adună. La Albatros A63BPRC2, de exemplu, cei 3200 W din specificații reprezintă puterea totală, cu plitele și cuptorul pornite împreună, nu doar puterea cuptorului. Un asemenea consum cere o priză și un circuit în stare bună, fără prelungitoare subțiri și fără alt aparat mare pe aceeași linie. Dacă instalația e veche sau siguranța sare des, cere părerea unui electrician înainte de prima utilizare.

Destul cât să conteze. Un cuptor de masă nu are izolația unui cuptor încorporabil, așa că pereții exteriori, capacul și ușa se încălzesc în timpul coacerii. De aceea, așază-l pe o suprafață rezistentă la căldură, la câțiva centimetri de perete și de dulapuri, și nu pune nimic pe capac. Geamul dublu la ușă, prezent de exemplu la Albatros A45B2, reduce căldura pe partea din față. Contează mai ales dacă ai copii sau un blat îngust, unde treci des prin fața aparatului.

Depinde ce aștepți de la el. În categoria de bază, între 150 și 330 de lei, găsești două tipuri foarte diferite: mini-cuptoare de 10-18 litri, bune pentru încălzit, toast și gratinat, și un cuptor simplu de 45 de litri fără convecție în fișă. Primele nu înlocuiesc un cuptor, ci completează bucătăria. Al doilea acoperă coacerea de zi cu zi pentru o familie mică, dar fără uniformitatea dată de ventilator. Dacă faci des prăjituri, merită să urci în gama medie sau în premium.

Ghiduri similare

Concluzie

Un cuptor electric de masă bun se alege invers față de cum îl prezintă fișa: întâi tava și numărul de porții, apoi funcțiile, abia la final prețul. Pentru cele mai multe gospodării, clasa de 35-45 de litri cu termostat reglabil și temporizator acoperă tot ce contează. Convecția merită dacă faci prăjituri, rotisorul doar dacă gătești des pui întreg, iar plitele numai acolo unde lipsește aragazul. Lasă aer în jurul aparatului și verifică priza înainte de prima coacere.

Clasamente actualizate săptămânal

Încă nu te-ai decis?

Fiecare clasament compară produse de pe eMAG — prețuri, recenzii și specificații analizate pentru tine.

Vezi toate categoriile