Cele mai bune aeroterme industriale în 2026: Top 10 recomandări

Într-o hală, într-un atelier sau într-o casă în construcție, alegerea nu începe de la kW. Începe de la priza, de la tabloul sau de la butelia pe care le ai efectiv la îndemână. Un aparat electric de mare putere cere tablou trifazat, unul pe motorină cere combustibil și spațiu ventilat, iar unul pe butelie cere loc de manevră. Toate scriu însă doar cifra de kW în titlu. De aceea ghidul de față merge în doi pași: mai întâi combustibilul, care taie trei sferturi din ofertă, apoi puterea, calculată pe volumul și pe izolația spațiului tău.

Campanie Back to School20 august – 11 septembrie 2026
1
CALORE C15 electric 15 kW / 400 V

CALORE C15 electric 15 kW / 400 V

★★★★★(2 recenzii)
Scor 10.0/10
Electric15 kW380-400 V (trifazat)1320 mc/h
● În stoc
2
Master 10-16 kW pe GPL

Master 10-16 kW pe GPL

★★★★½(6 recenzii)
Scor 9.5/10
Gaz / GPL16 kW
-14%● În stoc
3
Red Technic RTNGO0125 motorină 30 kW

Red Technic RTNGO0125 motorină 30 kW

★★★★½(3 recenzii)
Scor 9.0/10
Motorină30 kW
-15%● În stoc
4
M3 Intensiv PRO 9 kW electric 380 V

M3 Intensiv PRO 9 kW electric 380 V

★★★★½(4 recenzii)
Scor 8.5/10
Electric9 kW380-400 V (trifazat)980 mc/h
-26%● În stoc
5
Ruris Vulcano 884 gaz 50 kW

Ruris Vulcano 884 gaz 50 kW

★★★★(3 recenzii)
Scor 8.0/10
Gaz / GPL50 kW230 V (monofazat)650 mc/h
● În stoc
6
Hecht 3021 motorină 20 kW

Hecht 3021 motorină 20 kW

★★★½(2 recenzii)
Scor 7.5/10
Motorină20 kW
● În stoc
7
Master BLP27 GPL 27 kW

Master BLP27 GPL 27 kW

★★★½(3 recenzii)
Scor 7.0/10
Gaz / GPL27 kW
-8%● În stoc
8
M3 Intensiv PRO 20 kW motorină

M3 Intensiv PRO 20 kW motorină

★★★½(3 recenzii)
Scor 6.5/10
Motorină20 kW230 V (monofazat)650 mc/hDirectă (fără evacuare)
● În stoc
9
Powermat PM-AG-8M2 motorină 8 kW

Powermat PM-AG-8M2 motorină 8 kW

★★★☆☆(2 recenzii)
Scor 6.0/10
Motorină8 kW
● În stoc
10
M3 Intensiv PRO 5 kW electric 380 V

M3 Intensiv PRO 5 kW electric 380 V

★★½☆☆(1 recenzii)
Scor 5.5/10
Electric5 kW380-400 V (trifazat)388 mc/h
-7%● În stoc
Nu găsești ce cauți? Caută altă categorie →

Pasul 1: combustibilul elimină trei sferturi din pagină

Aici se ia decizia, nu la putere. Fiecare tip de alimentare vine cu o limită fizică pe care nu o poți ocoli cu bugetul.

AlimentarePutere uzualăCui i se potrivește
Electric 230 V2–5 kWgaraj, boxă, birou de șantier
Electric 400 V trifazat5–30 kWhală sau atelier cu tablou dedicat
GPL pe butelie10–50 kWspații ventilate, lucru pe intervale
Motorină15–70 kWhale mari, șantiere, uscare de zidărie

Verifică deci ce ai la fața locului înainte să compari aparate. Dacă spațiul e mic și încălzit ocazional, discuția seamănă mai degrabă cu cea din ghidul de aeroterma de cameră. Dacă vorbim însă de sute de metri cubi, treci direct la secțiunile de mai jos.

Electric: 230 V pentru garaj, 400 V pentru hală

Aparatele electrice au un avantaj pe care niciun alt combustibil nu îl oferă: nu lasă nimic în aer și nu cer evacuare. Prin urmare, funcționează în orice spațiu închis, inclusiv acolo unde stau oameni toată ziua.

Limita apare la alimentare. Un tun monofazat de 230 V se oprește în practică în jurul a 3–5 kW, pentru că siguranța obișnuită de 16 A nu duce mai mult. Peste acest prag intri obligatoriu în zona trifazată de 400 V, care cere priză industrială și un circuit dedicat în tablou.

CALORE C15 electric 15 kW / 400 V arată exact acest scenariu: multă putere, aer curat, zero combustibil de cărat, dar imposibil de folosit fără instalația potrivită.

Verdictul este tranșant. Electricul merită dacă ai deja tablou trifazat sau dacă spațiul e mic. Evită-l atunci când ai de încălzit o hală rece și nu ai decât o priză obișnuită, pentru că vei plăti un aparat pe care nu îl poți alimenta.

GPL și motorină: multă putere pentru bani puțini, cu o condiție

Pe combustibil lichid sau gazos obții de câteva ori mai multă putere la același preț. Master 10-16 kW pe GPL costă cât un aparat electric mic și încălzește un spațiu de câteva ori mai mare, iar Red Technic RTNGO0125 motorină 30 kW duce o hală întreagă.

Condiția vine odată cu ele. Aparatele pe gaz și cele pe motorină cu ardere directă lasă în încăpere tot ce rezultă din ardere, așa că funcționează doar în spații ventilate, cu aer proaspăt care intră continuu. Regula nu se negociază și decide singură dacă aparatul are voie în spațiul tău.

De aici pleacă și diferența dintre cele două tipuri de ardere:

  • ardere directă — toată căldura ajunge în încăpere, randament maxim, dar spațiul trebuie ventilat; potrivită pentru hale goale, uscarea zidăriei sau lucru pe intervale scurte
  • ardere indirectă — gazele pleacă pe un coș, iar înăuntru intră doar aer cald; obligatorie într-un atelier în care oamenii lucrează ore întregi

Diferența de preț dintre un aparat cu ardere directă și unul indirect este, de fapt, exact această diferență. Alege în funcție de cine stă în spațiu, nu în funcție de cifra de pe etichetă.

Între gaz și motorină, alegerea ține de logistică. Butelia se transportă ușor și pornește instant, deci se potrivește unui șantier mobil. Motorina se pretează la program lung, cu rezervor mare și ore multe de funcționare, aproape ca un compresor aer folosit zilnic într-un service.

Pasul 2: kW se calculează pe volum și pe izolație

Aici greșește aproape toată lumea. Metrii pătrați nu spun nimic despre cât aer ai de încălzit, pentru că înălțimea schimbă complet calculul.

Înmulțește suprafața cu înălțimea și obții volumul. Apoi aplică o regulă practică:

  • spațiu izolat, cu pereți și tavan tratate: aproximativ 25–30 W pe metru cub
  • spațiu neizolat, tablă, beton sau ferestre vechi: 50–60 W pe metru cub

Exemplul clasic lămurește tot. O hală neizolată de 200 mp cu tavanul la 5 metri înseamnă 1.000 de metri cubi, deci undeva la 50–60 kW. Același spațiu izolat, cu tavanul la 3 metri, are 600 de metri cubi și se rezolvă cu de două-trei ori mai puțin. Cifra din titlul produsului nu înseamnă, așadar, absolut nimic fără volumul și izolația halei tale.

Un ultim detaliu: dacă vrei doar căldură punctuală, într-o zonă de lucru sau pe o terasă acoperită, nu dimensiona pentru tot spațiul. Acolo intră mai degrabă un incalzitor terasa sau un aparat mic, orientat spre oameni.

Debitul de aer: cifra care lipsește din titluri

Puterea spune cât produce aparatul. Debitul, măsurat în metri cubi pe oră, spune unde ajunge căldura.

Două aparate de 20 kW, unul cu debit mic și altul cu debit aproape dublu, se comportă complet diferit într-o hală lungă. Primul face o pată de căldură în fața lui și lasă capătul opus rece. Al doilea mișcă aerul din toată încăperea și uniformizează temperatura în câteva zeci de minute.

Caută prin urmare mc/h în specificații, nu doar kW. Într-un spațiu lung și îngust, debitul contează chiar mai mult decât puterea brută.

Segmente de preț și dotările care contează zilnic

Categoria de bază, între 630 și 760 Lei, acoperă aparate mici: electrice de câțiva kW sau tunuri pe motorină la limita de jos a puterii. Pentru un garaj sau o boxă, atât ajunge.

Gama medie, între 860 și 1.290 Lei, este zona în care se cumpără majoritatea. Aici intră aparatele pe GPL și pe motorină de putere medie, cu debit decent și construcție serioasă.

Segmentul premium, între 1.290 și 1.510 Lei, aduce putere mare pe combustibil și carcase gândite pentru utilizare zilnică. Peste 2.200 de Lei ajungi la aparatele trifazate de mare putere sau la variantele cu ardere indirectă, care se justifică doar într-un spațiu folosit constant.

Indiferent de segment, patru dotări fac diferența la utilizare:

  • termostat de ambient, care oprește aparatul când spațiul a ajuns la temperatură
  • protecție la supraîncălzire, obligatorie la orice aparat lăsat să meargă nesupravegheat
  • roți și mâner, pentru că un tun de 30 kW nu se cară pe brațe
  • debit de aer declarat, pe care producătorii serioși îl trec în specificații

Întrebări frecvente

Depinde de înălțime și de izolație, nu de suprafață. Înmulțește cei 200 mp cu înălțimea reală: la 5 metri obții 1.000 de metri cubi. Pentru un spațiu neizolat socotești 50–60 W pe metru cub, deci ajungi la 50–60 kW. Dacă hala este izolată și are tavanul la 3 metri, volumul scade la 600 de metri cubi, iar necesarul coboară de două-trei ori. Măsoară întâi înălțimea, apoi caută aparatul.

La ardere directă, tot ce rezultă din arderea combustibilului rămâne în încăpere împreună cu căldura. Randamentul este maxim, iar aparatul costă mai puțin. La ardere indirectă există un schimbător de căldură și un racord de coș, deci gazele pleacă afară, iar în spațiu intră doar aer cald. Alegerea se face după oameni: pentru o hală goală sau pentru uscarea unei zidării merge varianta directă, pentru un atelier în care se lucrează toată ziua alegi indirectă.

Depinde de aparat. Tunurile electrice de 2–5 kW funcționează pe 230 V, dar se apropie rapid de limita unei siguranțe obișnuite de 16 A, deci nu le pune pe același circuit cu alte consumatoare mari. Peste acest prag ai nevoie de alimentare trifazată la 400 V și de priză industrială. Aparatele pe GPL și pe motorină folosesc priza doar pentru ventilator și pentru pompă, deci consumă foarte puțin curent.

Ordinele de mărime sunt utile la planificare. Un aparat pe motorină arde aproximativ un litru pe oră pentru fiecare 10 kW de putere, deci un model de 30 kW cere în jur de trei litri la funcționare continuă. Unul pe GPL consumă aproximativ 0,7–1 kg pe oră la aceeași putere. La cele electrice calculul este direct: kilowații declarați devin kilowați-oră. Termostatul de ambient reduce însă mult aceste cifre, pentru că aparatul nu merge continuu.

Butelia câștigă la mobilitate și la simplitate: pornire instant, aparat ușor, fără rezervor de umplut. Se potrivește unui șantier care se mută des sau unui spațiu încălzit câteva ore. Motorina câștigă la program lung și la putere mare, pentru că un rezervor plin ține multe ore fără intervenție. Costul pe oră este comparabil, așa că decide după cum lucrezi: intervale scurte și mutări dese înseamnă gaz, program continuu într-un singur loc înseamnă motorină.

Nu este ideea potrivită. Aceste aparate se dimensionează pentru sute sau mii de metri cubi, iar cel mai mic model electric depășește deja necesarul unei camere obișnuite. În plus, variantele pe gaz și pe motorină nu au ce căuta într-o locuință. Pentru o cameră, un birou sau o baie, alegerea corectă rămâne un aparat casnic, cu termostat și cu trepte reglabile. Ghidul general de aeroterme acoperă exact acest scenariu.

Ghiduri similare

Concluzie

Alegerea se face în doi pași, iar ordinea contează. Stabilește întâi ce alimentare ai la fața locului, pentru că asta elimină singură majoritatea aparatelor din listă. Calculează apoi puterea pe volumul real al spațiului și pe izolația lui, nu pe metri pătrați. Verifică în cele din urmă debitul de aer și dotările de siguranță. Un aparat corect dimensionat lucrează mai puțin, consumă mai puțin și încălzește uniform.

Clasamente actualizate lunar

Încă nu te-ai decis?

Fiecare clasament compară top 10 produse de pe eMAG — prețuri, recenzii și specificații analizate pentru tine.

Vezi toate categoriile