Cele mai bune access point-uri în 2026: Top 8 recomandări

Un access point bun nu se recunoaște după cifra mare de pe cutie, ci după cât de bine se potrivește cu rețeaua pe care o ai deja. Diferența reală vine din trei lucruri: un cablu Ethernet până la locul de montaj, o sursă PoE compatibilă și un ecosistem care mută telefoanele curat de la un punct la altul. Dacă le bifezi pe toate, primești Wi-Fi stabil exact în camera unde routerul nu ajunge. Dacă îți lipsește cablul, în schimb, un access point e alegerea greșită, oricât de performant ar fi. Ghidul de mai jos te ajută să decizi întâi dacă ai nevoie de el, apoi ce standard, ce alimentare și ce aplicație de administrare se potrivesc casei sau biroului tău.

1
Ubiquiti UniFi U7 Pro, access point Wi-Fi 7 tri-band, PoE+, port 2,5 GbE

Ubiquiti UniFi U7 Pro, access point Wi-Fi 7 tri-band, PoE+, port 2,5 GbE

Scor 10.0/10
★Wi-Fi 7★Tri-bandPoE+ (802.3at)★Uplink 2,5 GbE
2
Ubiquiti UniFi U6+, access point Wi-Fi 6, 2x2 MIMO, PoE

Ubiquiti UniFi U6+, access point Wi-Fi 6, 2x2 MIMO, PoE

Scor 9.5/10
Wi-Fi 6Dual-bandPoE2x2 MIMO
3
TP-Link Omada EAP650, access point Wi-Fi 6 AX3000

TP-Link Omada EAP650, access point Wi-Fi 6 AX3000

Scor 9.0/10
Wi-Fi 6★AX3000Dual-band
4
Ubiquiti UniFi U6 Pro, access point Wi-Fi 6, 4x4 MU-MIMO

Ubiquiti UniFi U6 Pro, access point Wi-Fi 6, 4x4 MU-MIMO

Scor 8.5/10
Wi-Fi 6Dual-bandUplink Gigabit4x4 MIMO
5
Ubiquiti UniFi U6 Mesh, access point Wi-Fi 6 pentru interior și exterior, 4x4 MU-MIMO

Ubiquiti UniFi U6 Mesh, access point Wi-Fi 6 pentru interior și exterior, 4x4 MU-MIMO

Scor 8.0/10
Wi-Fi 6Dual-bandPoEUplink Gigabit4x4 MIMOSuport mesh
6
TP-Link Omada EAP610, access point Wi-Fi 6 AX1800 de tavan

TP-Link Omada EAP610, access point Wi-Fi 6 AX1800 de tavan

Scor 7.5/10
Wi-Fi 6AX1800Dual-bandUplink GigabitTavan / perete
7
Zyxel NWA50AX, access point Wi-Fi 6 dual-radio, standalone / Nebula

Zyxel NWA50AX, access point Wi-Fi 6 dual-radio, standalone / Nebula

Scor 7.0/10
Wi-Fi 6Dual-band
8
TP-Link TL-WA1201, access point Wi-Fi 5 AC1200 dual-band

TP-Link TL-WA1201, access point Wi-Fi 5 AC1200 dual-band

Scor 6.5/10
Wi-Fi 5AC1200Dual-band
Nu găsești ce cauți? Caută altă categorie →

Access point, sistem mesh sau amplificator: decizia începe de la cablu

Un access point nu își produce singur internetul. Îl primește printr-un cablu Ethernet de la router sau de la un switch, apoi îl transformă în semnal Wi-Fi. De aceea, prima întrebare nu e ce model alegi, ci dacă poți trage un cablu până în camera fără semnal.

Dacă răspunsul e da, AP-ul câștigă clar. Datele circulă pe fir, așa că nu pierzi lățime de bandă la retransmisie. Un amplificator wifi din priză, în schimb, primește și retrimite semnalul pe aceeași bandă, iar debitul scade sensibil la fiecare salt. Merită doar pentru o singură cameră izolată, atunci când cablul e exclus.

Pentru o casă întreagă fără cablu, un sistem mesh wifi e varianta corectă. Totuși, chiar și nodurile mesh se comportă aproape ca niște AP-uri cu viteză întreagă când le legi între ele prin Ethernet. Așadar, cablul rămâne avantajul decisiv în orice scenariu.

Nici routerul nu dispare. Access point-ul extinde un router wifi existent, care se ocupă în continuare de conexiunea la internet, de adrese și de firewall. Dacă semnalul e slab chiar lângă router, schimbă întâi routerul. AP-ul rezolvă camerele îndepărtate, nu un router depășit.

SoluțieAi nevoie de cablu?Viteză în zona extinsăCea mai bună pentru
Access pointDa, Ethernet până la elÎntreagă, fără pierderi de retransmisieCase și birouri cablate, etaje, mansarde
Sistem meshNu (opțional pentru legătura dintre noduri)Bună; aproape întreagă cu legătură pe cabluCase mari fără cablu tras
Amplificator Wi-FiNuRedusă la fiecare saltO singură cameră izolată, buget mic

Verdictul e simplu: ai cablu, alegi access point. Nu ai cablu și vrei acoperire în toată casa, alegi mesh. Ai o singură cameră cu probleme, un extender ajunge.

Ce contează cel mai mult: patru criterii decisive

Alimentarea: PoE prin cablu sau adaptor în priză

Majoritatea AP-urilor de tavan primesc curent prin același cablu de rețea, prin PoE (Power over Ethernet). Avantajul e evident: nu ai nevoie de priză lângă tavan. Totuși, PoE are mai multe standarde, iar sursa trebuie să se potrivească cu cerința AP-ului.

  • ●802.3af (PoE) – nivelul de bază, suficient pentru unele AP-uri Wi-Fi 6 dual-band de intrare; modelele 4x4 și cele Wi-Fi 7 cer de obicei 802.3at (PoE+), așa că verifică cerința în fișa produsului.
  • ●802.3at (PoE+) – cerut de modelele mai pretențioase, de exemplu de Ubiquiti UniFi U7 Pro, un AP Wi-Fi 7 tri-band.
  • ●Injector sau switch PoE – unele AP-uri vin cu injector, altele nu; fără el, cumperi separat un injector sau un switch PoE.
  • ●Alimentator clasic – unele modele de birou se pot alimenta și dintr-un adaptor în priză, dacă listarea îl menționează.

Citește cu atenție ce primești în cutie. Dacă listarea nu spune explicit că injectorul e inclus, pornește de la ideea că trebuie să îl cumperi separat.

Portul de uplink: Gigabit sau 2,5 GbE

Portul Ethernet al AP-ului e plafonul real al vitezei. Un port Gigabit ajunge pentru Wi-Fi 6 într-o casă obișnuită. În schimb, un AP Wi-Fi 7 are sens abia cu uplink de 2,5 GbE și cu un switch sau un router care îl suportă. Altfel, plătești o capacitate pe care cablul o blochează.

Fluxuri MIMO: 2x2 sau 4x4

Cifra 2x2 sau 4x4 arată câte fluxuri de date gestionează radioul în paralel. Un AP 2x2 MIMO, cum e Ubiquiti UniFi U6+, acoperă bine un apartament sau o casă cu un număr obișnuit de dispozitive. Pe de altă parte, un 4x4 MU-MIMO, ca la UniFi U6 Pro, împarte mai eficient capacitatea când multe telefoane și laptopuri cer date simultan. Prin urmare, 4x4 contează în birouri, săli de ședință și case foarte aglomerate, nu într-un dormitor.

Clasa de viteză: AX3000, AX1800, AC1200

Cifrele din denumire sunt sume teoretice ale benzilor, nu viteza pe care o vei măsura. De exemplu, TP-Link Omada EAP650 poartă clasa AX3000, adică adună maximele teoretice ale benzii de 2,4 GHz și ale celei de 5 GHz. Un telefon folosește însă o singură bandă și, de regulă, mai puține fluxuri. Compară deci clasele între ele ca indicator de capacitate, nu ca promisiune de viteză.

UniFi, Omada sau standalone: ecosistemul cântărește mai mult decât modelul

Al doilea AP pe care îl adaugi contează mai mult decât primul. Două puncte din același ecosistem folosesc același nume de rețea și se configurează dintr-un singur loc. În plus, mută telefonul de la un AP la altul fără întreruperi vizibile, cu ajutorul standardelor de roaming 802.11k/v/r. Când amesteci mărci, pierzi o parte din această coordonare.

Ubiquiti UniFi se administrează din aplicația UniFi sau din controllerul UniFi Network. Controllerul rulează pe un Cloud Key, pe un gateway UniFi sau ca software pe un calculator. Seria acoperă cele mai multe scenarii din clasament: Ubiquiti UniFi U7 Pro pentru Wi-Fi 7, UniFi U6+ și U6 Pro pentru interior, UniFi U6 Mesh pentru interior și exterior. Alege UniFi dacă plănuiești o rețea cu mai multe puncte și vrei totul într-o singură interfață.

TP-Link Omada pornește mai ușor. Un singur AP funcționează standalone, configurat din aplicația Omada. Totuși, funcțiile avansate, precum roaming-ul coordonat sau legătura mesh, cer un controller Omada, software sau hardware. Omada EAP650 și EAP610 reprezintă cel mai echilibrat raport între preț și dotări din gama medie.

Zyxel propune o cale de mijloc. Zyxel NWA50AX merge standalone sau administrat din cloud-ul Nebula, deci nu te obligă să instalezi un controller pentru un singur punct.

AP-urile standalone simple, ca TP-Link TL-WA1201, se configurează individual. Sunt potrivite pentru un singur punct, dar nu pentru o rețea care va crește. Indiferent de marcă, evită ecosistemele care cer abonament doar ca să administrezi propriile AP-uri.

Wi-Fi 7, Wi-Fi 6 sau Wi-Fi 5: ce merită în 2026

Wi-Fi 7 aduce câștig real doar dacă ai deja telefoane și laptopuri Wi-Fi 7. Altfel, AP-ul comunică cu dispozitivele pe standardul lor mai vechi. Mai mult, multe AP-uri Wi-Fi 7 cer PoE+ (802.3at), iar unele modele tri-band din vârful de gamă cer chiar 802.3bt. Ubiquiti UniFi U7 Pro, cu trei benzi, PoE+ și port de 2,5 GbE, merită doar când switch-ul, routerul și dispozitivele țin pasul. Un exemplu concret: copiezi des fișiere mari de pe un NAS prin Wi-Fi.

Wi-Fi 6 rămâne alegerea rațională pentru majoritatea caselor. Un AP Wi-Fi 6 cu port Gigabit acoperă nevoile unei familii cu dispozitive recente, la un preț mult mai mic. Dacă îți actualizezi și routerul, un router wifi 6 completează natural un astfel de AP. Wi-Fi 6E lipsește din clasament, dar logica e identică: banda de 6 GHz ajută doar dispozitivele care o suportă.

Wi-Fi 5 are încă un loc, strict ca variantă de buget. TP-Link TL-WA1201, cu clasa teoretică AC1200 dual-band, rezolvă o cameră sau un birou mic cu dispozitive mai vechi. Cu toate acestea, un AP Wi-Fi 6 din aceeași categorie de bază gestionează mai eficient multe dispozitive conectate simultan. Pentru o rețea nouă, alege Wi-Fi 5 doar dacă bugetul e cu adevărat fix.

Unde îl montezi: tavan, perete, interior sau exterior

Montajul pe tavan dă cea mai uniformă acoperire. AP-urile de tavan sunt gândite să răspândească semnalul în jos și lateral, ca o umbrelă. Astfel, o poziție centrală acoperă camera și holurile din jur fără colțuri moarte.

  • ●Tavan, central – cea mai bună acoperire; TP-Link Omada EAP610 se montează pe tavan sau pe perete.
  • ●Perete – soluție bună pe holuri lungi sau unde nu poți ajunge cu cablul în tavan.
  • ●Birou sau raft – acceptabil pentru o singură cameră; ține AP-ul departe de dulapuri metalice și de televizor.
  • ●Exterior – UniFi U6 Mesh e gândit pentru interior și exterior, deci acoperă curtea, terasa sau foișorul.

Nu confunda un AP de exterior cu antenele direcționale punct-la-punct. Acelea leagă clădiri aflate la distanță mare și formează o categorie separată, pe care nu o recomandăm aici.

Cablul îl poți trage singur, dacă ai trasee libere, sau cu ajutorul unui electrician. Un cablu Cat 5e sau Cat 6 bine pus suportă atât Gigabit, cât și 2,5 GbE pe distanțele dintr-o casă. Dacă AP-urile își iau curentul dintr-un switch PoE, pune switch-ul și routerul pe un UPS. Așa, o pană scurtă de curent nu mai repornește toată rețeaua.

Segmente de preț: ce ajunge pentru majoritatea

SegmentInterval orientativCe primeștiVerdict
Categoria de bază310–450 LeiWi-Fi 5 sau Wi-Fi 6 dual-band, AP standalone sau administrat din cloudUn singur punct, buget strict
Gama medie600–940 LeiWi-Fi 6 de tavan, PoE, 2x2 sau 4x4, ecosistem UniFi sau OmadaAlegerea potrivită pentru majoritatea caselor
Premium1.070–1.280 LeiWi-Fi 7 tri-band cu 2,5 GbE sau Wi-Fi 6 pentru interior și exteriorDoar cu dispozitive Wi-Fi 7 sau nevoi de exterior

Categoria de bază, între 310 și 450 Lei, rezolvă un singur punct de acces. Aici intră Zyxel NWA50AX, cu Wi-Fi 6, și TP-Link TL-WA1201, cu Wi-Fi 5. Dintre cele două, Wi-Fi 6 e investiția mai sigură pe termen lung.

Gama medie, între 600 și 940 Lei, e zona în care merită să cumperi pentru o casă cablată. Ubiquiti UniFi U6+ și TP-Link Omada EAP650 acoperă nevoile tipice, EAP610 oferă un AP de tavan Wi-Fi 6 fără pretenții, iar UniFi U6 Pro adaugă 4x4 MU-MIMO pentru spații aglomerate. Prin urmare, pentru majoritatea cititorilor, decizia se joacă aici, între ecosistemul UniFi și cel Omada.

Segmentul premium, între 1.070 și 1.280 Lei, se justifică în două cazuri clare. Primul e Wi-Fi 7 cu uplink de 2,5 GbE, al doilea e acoperirea unei zone exterioare cu un AP compatibil cu ecosistemul de interior.

Greșeli frecvente când cumperi un access point

  • ●Cumperi AP fără cablu până la locul de montaj. Fără Ethernet, AP-ul nu are de unde lua internetul; un mesh sau un extender ar fi fost alegerea corectă.
  • ●Presupui că injectorul PoE e în cutie. Verifică listarea; dacă nu apare explicit, adaugă un injector sau un switch PoE în buget.
  • ●Alegi o sursă PoE prea slabă. Un AP care cere 802.3at nu funcționează corect pe o sursă 802.3af.
  • ●Amesteci ecosisteme. Două mărci diferite pot difuza același nume de rețea, dar roaming-ul coordonat și administrarea centrală se pierd.
  • ●Plătești Wi-Fi 7 pe un port Gigabit. Fără uplink de 2,5 GbE și fără dispozitive compatibile, câștigul rămâne pe hârtie.
  • ●Lași Wi-Fi-ul routerului pornit cu alt nume în aceeași zonă. Telefoanele se agață de rețeaua slabă; folosește același nume și aceeași parolă sau oprește radioul care nu ajută.

Întrebări frecvente

Depinde de ecosistem și de câte puncte ai. Ubiquiti UniFi se administrează din aplicația UniFi sau din controllerul UniFi Network, care poate rula pe un Cloud Key, pe un gateway UniFi sau ca software pe un calculator. TP-Link Omada e mai flexibil la început, pentru că un singur AP merge standalone din aplicația Omada. Totuși, dacă vrei roaming coordonat între mai multe puncte sau legătură mesh, ai nevoie de un controller Omada. Pentru un singur punct, o soluție standalone sau administrată din cloud, ca la Zyxel, e cea mai simplă.

Da, cu condiția să ai o altă sursă de curent compatibilă. Majoritatea AP-urilor de tavan sunt gândite pentru PoE, deci ai trei variante: un switch PoE, un injector PoE pus între router și AP sau, unde listarea îl menționează, un alimentator clasic în priză. Injectorul e cea mai ieftină soluție pentru unul sau două AP-uri. În schimb, un switch PoE devine mai practic de la trei puncte în sus. Indiferent de variantă, verifică standardul cerut, 802.3af sau 802.3at, ca sursa să ofere destulă putere.

Pentru un apartament, de obicei ajunge un singur AP bine poziționat, plus routerul. Într-o casă cu etaj, socotește cel puțin un punct pe nivel, montat central, de preferat pe tavan. Pereții groși din beton sau cărămidă plină reduc mult acoperirea, așa că poți avea nevoie de un punct în plus. Începe cu mai puține AP-uri, testează semnalul în camerele importante și adaugă apoi un punct acolo unde scade. De aceea contează ecosistemul: punctele noi trebuie să intre în aceeași rețea fără reconfigurări.

Dacă ai cablu în toate zonele importante, access point-urile rămân varianta mai flexibilă. Alegi singur unde le montezi, inclusiv pe tavan, și extinzi rețeaua punct cu punct. Un sistem mesh cu legătură pe cablu între noduri dă rezultate apropiate și se instalează mai ușor, dar nodurile stau de obicei pe mobilă. Prin urmare, alege AP-uri dacă vrei montaj discret pe tavan și control fin. Alege mesh dacă preferi o instalare rapidă sau dacă unele camere nu au cablu.

Pentru curte, terasă sau foișor ai nevoie de un AP gândit și pentru exterior, nu de unul de interior pus sub streașină. În clasament, UniFi U6 Mesh e modelul destinat atât interiorului, cât și exteriorului. Totuși, verifică în listare gradul de protecție și modul de prindere înainte să îl montezi. Atenție și la confuzia frecventă: antenele direcționale punct-la-punct leagă clădiri aflate la distanță mare și nu oferă Wi-Fi obișnuit pentru telefoane. Pentru acoperire în jurul casei, un AP de exterior din același ecosistem cu cele de interior e soluția corectă.

Da, acesta e chiar scenariul cel mai frecvent. Legi AP-ul cu un cablu Ethernet la un port liber al routerului, direct sau printr-un switch PoE. Routerul rămâne responsabil de internet și de adrese, iar AP-ul doar difuzează Wi-Fi. Pentru roaming fără întreruperi, dă AP-ului același nume de rețea și aceeași parolă ca routerului. Alternativ, oprește complet Wi-Fi-ul routerului și lasă AP-urile să acopere singure casa. Această a doua variantă dă de obicei cel mai stabil rezultat.

Ghiduri similare

Concluzie

Un access point merită atunci când poți trage cablu până la el; fără cablu, mesh-ul sau extenderul rămân alegerile corecte. Odată lămurit acest lucru, alege un ecosistem în care vrei să crești, verifică standardul PoE și ce primești în cutie, apoi decide dacă dispozitivele tale chiar folosesc Wi-Fi 7. Pentru majoritatea caselor, un AP Wi-Fi 6 de tavan din gama medie, alimentat prin PoE și administrat dintr-o aplicație, oferă cel mai bun echilibru între acoperire, stabilitate și preț.

Clasamente actualizate săptămânal

Încă nu te-ai decis?

Fiecare clasament compară produse de pe eMAG — prețuri, recenzii și specificații analizate pentru tine.

Vezi toate categoriile